نوع پوست و روش شناخت آن چیست؟

نوع پوست وسیع‌ترین اندام و مهم‌ترین عضوی است که وظیفه حفاظت از بخش‌های داخلی بدن را برعهده دارد. به علاوه، سلامت پوست به شکل قابل توجهی در زیبایی ظاهری و اعتماد به‌نفس فرد تاثیرگذار است. آشنایی با نوع پوست، نخستین گام در مسیر انجام مراقبت‌های لازم و به‌کارگیری روتین مناسب برای داشتن پوستی سالم است.

پوست

انواع پوست

میزان رطوبت، مقدار چربی ترشح شده، اندازه منافذ و خواص ارتجاعی پوست از مهم‌ترین عوامل در تعیین نوع آن به حساب می‌آیند. با توجه به ویژگی‌های یاد شده، پوست انسان را می‌توان به 5 گروه اصلی طبقه‌بندی کرد. این گروه‌ها عبارتند از:

1.    نوع پوست نرمال

پوست نرمال، همان‌طور که از نامش پیدا است از رطوبت و چربی متعادلی برخوردار است. این امر حاصل گردش خون مناسب در بافت‌های پوست، وجود آب کافی در بدن و عملکرد متعادل غدد ترشح‌کننده چربی است. ویژگی‌های پوست نرمال را می‌توان چنین برشمرد:

2.     پوست ترکیبی

در مواردی، ممکن است برخی از بخش‌های پوست صورت نظیر پیشانی و بینی از چربی بالایی برخوردار بوده و سایر قسمت‌ها خشک، شکننده و حساس باشند. این نوع پوست را ترکیبی یا مختلط می‌نامند. ویژگی‌های پوست ترکیبی عبارتند از:

3.  نوع پوست خشک

پوست خشک عموما از ساختاری نازک و شکننده برخوردار بوده و با مشکلات متعددی نظیر پیری‌زودرس، ترک، التهاب، خارش، سرخی، پوسته‌ریزی و بسیاری موارد دیگر دست به‌گریبان است. ویژگی‌های پوست خشک عبارتند از:

4.     پوست چرب

پوست چرب از میزان چربی بالایی برخوردار بوده و اغلب با مشکلاتی نظیر بروز انواع جوش دست‌وپنجه نرم می‌کند. این امر ناشی از تغییرات هورمونی وابسته به بلوغ و عملکرد بیش از اندازه غدد چربی‌زا است. ویژگی‌های پوست چرب عبارتند از:

5.     پوست حساس

پوست حساس معمولا از مشکلاتی نظیر التهاب، خارش، سرخی و شکنندگی رنج می‌برد. شدت بروز حساسیت در این نوع پوست معمولا تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد. بنابراین، افرادی که این نوع پوست را دارند باید عامل حساسیت‌زا را پیدا کرده و از آن اجتناب کنند. حساسیت پوست بسته به شرایط ممکن است افزایش یا کاهش یابد. ویژگی‌های پوست حساس عبارتند از:

عوامل موثر در تعیین نوع پوست

از مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین انواع پوست می‌توان موارد زیر را برشمرد:

عوامل موثر در تامین سلامت انواع پوست

از کلی‌ترین عوامل موثر در تامین سلامت انواع پوست می‌توان موارد زیر را برشمرد:

موفقیت در زندگی وابسته به داشتن اطلاعات ارزشمند از علم روز است. پزشکی در زندگی همه افراد نقش مهمی دارد و داشتن اطلاعات پزشکی روزمره در خصوص این مسئله میتواند به بهبود سلامتی و بهداشت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *